top of page
DNI MUZKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2018
Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie we wrześniu 2018 roku to był nasz pierwszy projekt zrealizowany w rodzinnym Mieście. Przez osiem lat, od czasu kiedy wyjechaliśmy na studia, Szczecin bardzo się zmienił. Przywitało nas miasto pięknych kamienic, kolorowych fontann i uśmiechniętych ludzi, pełne urokliwych miejsc, o jakich nie śniło nam się w czasach, kiedy chodziliśmy do szkoły.
Właśnie takie miejsce - Muzeum Narodowe w Szczecinie, zgodziło się gościć nasze wydarzenie. Ogólnie to mieliśmy szczęście, bo gdzie nie poszliśmy, nigdy nie wychodziliśmy z niczym. I tak miejski Wydział Kultury i Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście wsparły nas finansowo, Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego zapewniła nam sprzęt i profesjonalną jego obsługę, od sąsiada pożyczyliśmy busa, od ojca chrzestnego - klawesyn, mamy i tatowie rozwieszali plakaty, a babcia robiła śniadania dla muzyków. Potwierdzamy - tak rodzą się naprawdę fajne rzeczy!
Szczecińska publiczność chyba to wyczuła, bo w krótkim czasie do wydarzeń na Facebooku dołączyło ponad 2,5 tysiąca osób. A krzesełek mogliśmy zmieścić tylko 160 na każdym z dwóch koncertów.
Niestety, ale ze względów bezpieczeństwa musieliśmy przeprowadzić dystrybucję bezpłatnych wejściówek. Mimo to, każdy z koncertów zgromadził ponad 200 osób publiczności. Po owacjach możemy wnioskować, że koncerty zostały bardzo dobrze przyjęte.
Myślimy, że niesamowita atmosfera zostanie z nami na długo. Głośne dźwięki organów mieszały się z tajemniczymi modlitwami synagogalnymi. Do pieśni sefardyjskich chyba każdy z nas w którymś momencie chciał wstać i tańczyć. Czy też przeżyli Państwo dreszcz emocji podczas prawykonania "Yeish Kochavim"? A czy pamiętają Państwo jeszcze melodię "Adio, Kerida...", którą uczyła nas Kaja Mianowana?
Sobota, 15 września 2018, 19:00
MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI
Jakub Stefek - organy
Trio Vox Varshe: Anna Woźnicka, Olga Wądołowska, Aleksander Słojewski
W dawnych czasach muzyka synagogalna zarezerwowana była dla wąskiego kręgu społeczności religijnych gromadzących się w domach modlitewnych. W XIX wieku w synagogach reformowanych muzyka wokalna została połączona z akompaniamentem organowym. W Nowej Synagodze w Szczecinie stały potężne organy (był to instrument większy niż organy znajdujące się obecnie w Katedrze św. Jakuba). Na zamówienie społeczności żydowskiej komponował sam Louis Lewandowski, którego sława jest do dzisiaj żywa w Berlinie i całych Niemczech. Synagoga w Szczecinie była odwiedzana przez śpiewaków z Warszawy i Łodzi. Przerwaną przez II Wojnę Światową tradycję wykonawczą wskrzesiło trio Vox Varshe przy akompaniamencie organowym Jakuba Stefka.
Podczas koncertu odbyło się prawykonanie utworu "Yeish Kochavim" Eunho Changa inspirowanego wokalno-organową tradycją żydowską.
Niedziela, 16 września 2018, 19:00
MUZYKA SEFARDYJSKA
Kaja Mianowana - sopran
Zespół muzyki dawnej: Barbara Brzezińska, Marcin David Król, Karol Krasińki
Opowieści o dalekiej Sefardii, czyli hiszpańskiej ziemi przodków wielu Żydów, przetrwały setki lat. Dziś nikt już nie mówi w języku ladino, dzięki któremu zyskały swoją cudowną nieśmiertelność. Opowiadają o życiu codziennym, zabawie i troskach, o dorastaniu i miłości, o fantastycznych bohaterach i zupełnie prostych ludziach. Ta sama rytmiczność i melodyczność płynęła kiedyś ulicami każdego miasta. Z pewnością śpiewano je również na szczecińskim Niebuszewie. Niesamowity jest w nich motyw przemijania i podróży, tak silny w żydowskiej kulturze i historii. Aby je wykonać, potrzebna jest prawdziwa szczerość serca i prostota uczuć. Tylko tak można naprawdę doświadczyć ich piękna. Drugiego wieczoru gościliśmy Kaję Mianowaną, wspaniałą artystkę musicalową, która wystąpiła z zespołem instrumentów dawnych.
PARTNERZY WYDARZENIA
WSPÓŁORGANIZATOR
PARTNER STRATEGICZNY
WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN
PARTNER
PATRONAT MEDIALNY
bottom of page