top of page

Spotkanie edukacyjne
Muzyka Dawida Ajzensztadta

proba choru.png

PrzestrzeÅ„ Muzyki WspóÅ‚czesnej Hashtag Lab

ul. Barska 29, Warszawa

15.11.2024, piątek, godz. 16:00 - 17:30​

Transmisja na FACEBOOK.COM​

​

Prelekcja, dyskusja i prezentacja muzyki Dawida Ajzensztadta (1890 - 1942) z udziaÅ‚em artystów, którzy nagrali pierwszÄ… monograficznÄ… pÅ‚ytÄ™ tego kompozytora.

WSTĘP WOLNY

INFORMACJE O TRANSMISJI WKRÓTCE

Uczestnicy

CzytajÄ…c jakÄ…kolwiek książkÄ™ o życiu muzycznym przedwojennej Warszawy, czy też o żydowskiej kulturze stolicy, moznÄ… natrafić w niej na dÅ‚uższÄ… lub krótszÄ… wzmiankÄ™ o Dawidzie Ajzensztadtcie. WszÄ™dzie opisywany jest jako ten najwiÄ™kszy, najwybitniejszy, najgenialniejszy, a przede wszystkim najbardziej zaangażowany muzyki i kompozytor. Zaangażowany w wiele aktywnoÅ›ci - od prowadzenia chórów, organizowania koncertów, publikowane tekstów, a wreszcie opracowanie popularnej encyklopedii muzycznej. 

​

Dawid Ajzensztadt urodziÅ‚ siÄ™ w 1890 roku w Nasielsku, a po okresie nauki, podróży i krótkotwaÅ‚ego zajmowania różnych stanowisk osiadÅ‚ na dobre w Warszawie, gdzie od 1921 roku zostaÅ‚ kierownikem chóru Wielkiej Synagogi na TÅ‚omackiem. Podczas okupacji staÅ‚ siÄ™ jednym z najaktywniejszych muzyków w getcie warszawskim. ZaÅ‚ożyÅ‚ orkiestrÄ™ symfonicznÄ…, prowadziÅ‚ chóry. AkompaniowaÅ‚ na fortepianie swojej córce - Marysi, której sÅ‚uchacze jej cudownego gÅ‚osu nadali miano "SÅ‚owika Getta".  W 1942 roku Dawid Ajzensztadt zostaÅ‚ wywieziony do Treblinki i tam zamordowany.

​

Å»yciorys to jedno, ale osobÄ… sprawÄ… sÄ… zachowane relacje o jego niesamowitych kompozycjach i wrÄ™cz genialnych wykonaniach prowadzonego przez niego chóru. I tylko jedna informacja oddzielaÅ‚a nas od Dawida Ajzensztadta na dobre - "żadne jego utwory nie zachowaÅ‚y siÄ™".

​

Mimo to, postanowiliÅ›my spróbować i znaleźć muzykÄ™ Dawida Ajzensztadta. Z Internetu wiedzieliÅ›my, że niedawno udaÅ‚o siÄ™ to niektórym badaczom. Tak naprawdÄ™ rzadko siÄ™ zdarza, żeby muzyka kogoÅ›, kto byÅ‚ sÅ‚ynny, zniknęła na dobre. Kopie nut wysyÅ‚ane sÄ… czÄ™sto za granicÄ™, do różnych bibliotek, artyÅ›ci zabierajÄ… je ze sobÄ… w trasy koncertowe i dzielÄ… siÄ™ nimi, wydawcy odkÅ‚adajÄ… do archiwów i magazynów. PostanowiliÅ›my, że spróbujemy. 

​

Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

​

Jak znaleźliÅ›my muzykÄ™ Dawida Ajzensztadta? Co tak naprawdÄ™ znaleźliÅ›my? Dlaczego niektóre utwory wziÄ™liÅ›my do rÄ™ki jako pierwsi w Polsce po 80 latach? Czego dowiadujemy siÄ™ z muzyki Dawida Ajzensztadta, a czego możemy dziÄ™ki niej siÄ™ nauczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawimy w gronie artystów pracujÄ…cych nad projektem zebrania i nagrania pierwszej monograficznej pÅ‚yty z utworami Dawida Ajzensztadta - Jakubem Stefkiem, LiliannÄ… Krych, Wojciechem Parchemem oraz Match Match Ensemble.

​

​​

bottom of page